Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej wprowadza od 09.2015 przepisy które w praktyce spowodują wycofanie z rynku - zakaz produkcji kotłów atmosferycznych typu B11 i "turbo", czyli większości kotłów obecnie eksploatowanych w Polsce.

Oznacza to, że w razie awarii takiego urządzenia nie będzie taniej możliwości wymiany go na nowe, gdyż takie typy przestaną być dostępne w sprzedaży !!! Jedyną możliwością będzie wówczas przejście na kocioł znacznie droższy, kondensacyjny oraz co się z tym wiąże, zasadnicza przeróbka układu odprowadzania spalin. Koszt takiej operacji w większości przypadków będzie w granicach 6 - 12 tys zł . Warto dodać, że jest to koszt, który w dużej części mieszkań (szczególnie w niedużych, dobrze ocieplonych lokalach) nie ma szans się zwrócić w okresie żywotności urządzenia.

W związku z powyższym gorąco zachęcamy użytkowników starszych i wysłużonych kotłów atmosferycznych i turbo, by przed 09.2015 rozważyli wymianę kotła na nowy, gdyż wkrótce po tej dacie nie będzie to już możliwe. W razie poważnej awarii jedyną możliwością będzie albo naprawa starego kotła za wszelką (wysoką) cenę albo poważna i kosztowna przebudowa systemu grzewczego.

Warto dodać, że w niektórych typach mieszkań, szczególnie w starym budownictwie, ze względu na uwarunkowania związane z istniejącymi ograniczeniami instalacji kominowej, taka modernizacja może być w praktyce bardzo trudna do wykonia. W tego rodzaju przypadkach zaistniała sytuacja może stać się ogromnym problemem dla właściciela mieszkania i zmusić go albo do rezygnacji z ogrzewania gazowego albo też do działań na granicy prawa.

Nie jesteśy przeciwnikami kotłów kondensacyjnych. W wielu instalacjac jest to doskonałe i optymalne rozwiązanie, które bardzo często rekomendujemy naszym Klientom. Nie zmienia to jednak faktu, że w innych przypadkach jego stosowanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego a także przekracza możliwości finansowe wielu użytkowników mieszkań.