Z naszych obserwacji wynika, że przynajmniej 70 % eksploatowanych piecyków gazowych z zamkniętą komorą spalania pracuje z zaniżoną sprawnością z powodu niezamontowania lub nieprawidłowego wyregulowania kryzy regulującej przepływ spalin !!!

Większość kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania, typu "Turbo", w zależności od parametrów układu powietrzno spalinowego, wymaga zamontowania i/lub odpowiedniego ustawienia kryzy montowanej w przewodzie spalinowym. Nasza praktyka serwisowa pokazuje, że w dużej części eksploatowanych kotłów kryza ta nie jest montowana (mimo że kryzy te są dostarczane razem z nowymi kotłami i powinny być przez instalatora odpowiednio dobrane i zamontowane, w zależności od średnicy i długości komina). Spotykamy szczególnie wiele urządzeń firm Vaillant, Termet, De Dietrich, Saunier Duval, których dotyczy ten problem.

Niezamontowanie kryzy zwykle nie powoduje żadnych widocznych objawów, jest natomiast przyczyną znacznego spadku sprawności pieca, piecyka gazowego, nawet o kilkanaście procent (pomiary własne), a więc znaczącego wzrostu zużycia gazu, powodując niepotrzebne, ponoszone przez użytkownika koszty sigające kilkuset złotych rocznie.