Oferujemy Państwu usługę regeneracji (odkamieniania, płukania chemicznego) stalowych głównych wymienników ciepła kotłów kondensacyjnych.

Wymienniki tego są powszechnie stosowane w kotłach kondensacyjnych wielu wiodących producentów. Cechują się one wysokimi parametrami użytkowymi i trwałością, lecz są bardzo wrażliwe na odkładające się w nich osady kamienia kotłowego.

Jeśli przy pierwszym uruchomieniu kotła nie zostaną zastosowane odpowiednie środki zapobiegawcze, co często ma miejsce, może dojść do uszkodzenia wymiennika już w pierwszych 2 - 3 latach eksploatacji (a zdarza się że już po kilku miesiącach). Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "jak w 3 lata zniszczyć kocioł kondensacyjny".

Problem jest o tyle poważny, że wymiennik główny jest zwykle najdroższą częścią kotła, ceny tych wymienników wahają się w granicach ok 2 - 4 tys. zł. Fakt że kocioł jest jeszcze na gwarancji nie jest tu żadnym pocieszeniem, gdyż serwisy gwarancyjne zazwyczaj w takich przypadkach odmawiają naprawy wskazując, że uszkodzenie wymiennika nastąpiło na skutek oddziaływania czynnika zewnętrznego tzn związków tworzących kamień kotłowy zawarty w wodzie.

W zasadzie trudno odmówić słuszności tej interpretacji.

Pierwszym objawem zakamienienia wymiennika jest zazwyczaj głośniejsza praca kotła (wyraźne szumy, odgłosy wrzenia, wycie, piski), a w dalszym etapie także metaliczne stuki o nieregularnej częstotliwości. Jeśli mimo tych objawów problem nie zostanie rozwiązany, może dojść do całkowitego zablokowania wymiennika i wyłączenia awaryjnego kotła lub też do przepalenia się ścianki wymiennika i wycieku wody. Jeśli dojdzie do jednego z tych zdarzeń, wymiennik bezdyskusyjnie kwalifikuje się do wymiany.

Jako jedna z nielicznych firm na rynku oferujemy Państwu usługę przywracania pełnej sprawności zakamienionym wymiennikom ciepła. W większości przypadków jesteśmy w stanie przy pomocy specjalistycznego urządzenia płuczącego i odpowiednio dobranych środków chemicznych usunąć osady kamienia kotłowego z wnętrza wymiennika i przywrócić jego całkowitą sprawność. Koszt takiej usługi stanowi ułamek ceny nowego wymiennika, a zapewnia taki sam efekt jak jego wymiana.

Ze względu na różne rodzaje wymienników i stopnie ich uszkodzenia, osoby zainteresowane usługą prosimy o indywidualny kontakt, dzięki któremu będziemy w stanie zaproponować konkretną ofertę cenową adekwatną do danego modelu wymiennika i stopnia jego uszkodzenia.

UWAGA ! Wszelkie usługi dotyczące wymienników ciepła świadczymy tylko i wyłącznie w odniesieniu do urządzeń firm które serwisujemy (wymienione na stronie głównej) oraz znajdujących się w obszarze naszego działania (Wrocław i bliskie okolice, do kilkanaście km)