W związku ze spotykanymi coraz częściej usterkami urządzeń z zamkniętą komorą spalania spowodowanymi zalaniem ich przez kondensat z rury spalinowej przypominamy o konieczności montowania odskraplacza na rurze spalinowej przy piecach Vaillant, De Dietrich, Saunier Duval, Termet, Ferroli, jeśli rura ta przebiega od urządzenia pionowo lub skośnie w górę na odcinku większym niż 2 - 3 m oraz nie posiada innego rozwiązania służącego odprowadzaniu kondensatu. Po szczegółowe wytyczne warto sięgnąć do instrukcji instalacji danego piecyka. Kondensat z odskraplacza musi być odprowadzony poprzez syfon, by uniemożliwić wydostawanie się tą drogą spalin.

Ryzyko kondensacji rośnie ze spadkiem temperatury zewnętrzej, szczególnie w układach koncentrycznych. Jeśli z powodu braku odskraplacza dojdzie do usterki piecyka, nie ma szans na naprawę gwarancyjną i wówczas bywa że Klient żąda rekompensaty od Instalatora. Warto o tym pamiętać i nie oszczędzać na tym drobnym elemencie.

Na koniec warto przypomnieć, że odskraplaczy nie montujemy nigdy w przypadku kotłów kondensacyjnych ! W tym przypadku kondensat z komina ma spływać do kotła i jest to stan normalny. Wydaje się to oczywiste, a mimo to spotyka się w praktyce serwisowej odskraplacze zamontowane nad kotłami kondensacyjnymi Termet, De Dietrich, Vaillant, Saunier Duval, Ferroli.