Jako serwis spotykamy się często z przykrymi, poważnymi szkodami w prawie nowych urządzeniach wynikającymi z drobnych acz istotnych błędów popełnianych przez Instalatorów na etapie montażu kotłów. Często są to uchybienia z pozoru tak drobne i dla fachowca oczywiste że bardziej można je nazwać zwyczajnym niechlujstwem.

Koronnym przykładem takiej sytuacji jest niepodłączenie odprowadzenia skroplin z odskraplacza przy kotłach z zamkniętą komorą spalania. Poniżej zdjęcia wnętrza prawie nowego kotła (kilka miesięcy eksploatacji) który uległ uszkodzeniu właśnie z takiego powodu. Oprócz silnej korozji elementów dochodzi też często do zalania i zniszczenia elektroniki sterującej kotła (koszt 400 - 1500 zł) gdyż zazwyczaj znajduje się ona poniżej komory spalania i agresywny kondensat może do niej spłynąć - tak jak to widać na załączonych fotografiach. Bez względu na to, czy będzie to kocioł Vaillant, Termet, Saunier Duval, De Dietrich czy jakikolwiek inny - szkody zawsze będą znaczne.

Smutny fakt jest taki że aż w około 50 % przypadków (!!!!!) montażu kotła z zamkniętą komorą spalania, odprowadzenie skroplin nie jest wykonywane. Jeśli Przy pierwszym uruchomieniu nie zwróci na to uwagi serwisant, pojawienie się problemów jest w większości instalacji tylko kwestią czasu. W związku z tym zachęcamy Klientów do zwrócenia uwagi, czy odprowadzenie skroplin wykonano. Jeśli nie, proszę zapytać Instalatora, dlaczego nie wykonano, ewentualnie sprawę skonsultować z Serwisem.