Telefon
516 566 001
 

Wiele modeli obecnie produkowanych kotłów kondensacyjnych jest bardzo wymagających odnośnie jakości wody użytej do napełniania układu CO. Gorąco zalecamy zwracać baczną uwagę szczególnie na określoną i dokumentacji technicznej kołta najwyższą dopuszczalną twardość wody używanej do napełniania układu CO.

Powszechnie spotykamy przypadki gdy nowa instalacja z nowym kotłem, napełniona nieuzdatnioną wodą wodociągową, po 2 - 3 latach zaczyna sprawiać poważne problemy. Pojawiają się objawy zakamienienia głównego wymiennika ciepła kotła, takie jak szumy, piski, czasem wręcz uszkodzenia tego elementu, który jest jedną z najdroższych części kotła - koszty wymiany często przekraczają połowę ceny nowego kotła!

Z obserwacji tych wynikają dwa wnioski:

  1. Należy zawsze sprawdzić zalecenia producenta dot. twardości wody w układzie CO i skrupulatnie ich przestrzegać - w razie potrzeby poddać wodę odpowiedniemu uzdatnianiu.
  2. Warto rozważyć zastosowanie, szczególnie w większych i modernizowanych układach, inhibitorów ograniczających powstawanie osadów na powierzchniach grzewczych kotła.

Jeśli Państwa kocioł został w powyższy sposób uszkodzony, to nie zawsze oznacza to konieczność wymiany wymiennika. Wykonujemy płukanie chemiczne, naprawy, regeneracje wymienników.